Doğru ve Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Doğru ve Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Doğru ve Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Doğru ve Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Ayakkabı seçimi, yürüyüşümüzden vücut duruşumuza kadar, gün içinde yaptığımız her türlü aktivite esnasında ayak sağlığı için çok önemlidir. Ayak tipine, gün içindeki aktivitelere, yaptığımız işe göre ayağımız için en sağlıklı ayakkabıyı seçerken ayakların desteklenmesi, rahat olması ve ayakkabının ayağa tam oturmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabı seçimi sadece ayaklarınızı değil, ayak bileği, diz ve kalça eklemleri başta olmak üzere tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bu nedenle, ayak sağlığı ve bakımına özen göstererek ayakkabı seçiminde doğru tercihler yapmak günlük hayatta daha aktif ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

Günlük yaşamınızda tercih ettiğimiz ayakkabılar rahatlıkla kullanıma uygun, taban kısmı zeminden gelecek darbeleri engelleyecek kalınlıkta, ancak yürürken ayağımızın aldığı kıvrımları engellemeyecek esneklikte olmalıdır. Ayakkabı, tam ortasından değil burun kısmına yakın yerden, ayak yapısına uygun şekilde parmakların yürürken büküldüğü yerden kıvrılmalıdır.

Doğru ve Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Ayakkabının topuk kısmını iki parmağımızla dışından sıkmaya çalıştığımızda ayakkabının topuk kısmının birbirine çok yaklaşmayacak şekilde sert olması gerekmektedir. İki parmağımızla kolaylıkla ezilmeyen ayakkabılar daha sağlıklıdır. Ayakkabı, elimize alıp bükmeye çalıştığımızda kolaylıkla bükülmemelidir ve düz topuklar yerine minimum 2 cm ökçe yüksekliği olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakkabının topuk kısmını iki parmağımızla dışından sıkmaya çalıştığımızda ayakkabının topuk kısmının birbirine çok yaklaşmayacak şekilde sert olması gerekmektedir. İki parmağımızla kolaylıkla ezilmeyen ayakkabılar daha sağlıklıdır. Ayakkabı, elimize alıp bükmeye çalıştığımızda kolaylıkla bükülmemelidir ve düz topuklar yerine 2 cm ökçe yüksekliği olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakkabının topuk kısmı yumuşak olmamalı, topuğumuzu sıkı bir şekilde kavramalı, ön kısmı geniş olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabının burun kısmı topuk kısmının tersine, çok sert olmamalı ve parmakların rahat edebileceği seviyede olmalıdır. Burun kısmı parmaklara baskı yapmamalı ve bir parmak boşluk olmalıdır.

Ayak ve ayakkabı konforuna katkı sağlayan en etkili faktör, ayakkabının içine yerleştirilen tabandır. Ayakkabı konforu, ayakkabının içine yerleştirilen birçok malzemenin kombini ile sağlanabilir. Ayakkabı seçiminde konfor ilk planda tutulmalıdır. Bu konudaki hassasiyetimizle, müşterilerimize en iyi hizmeti vermek amacıyla ayakkabılarımızda kullandığımız boy uzatan hava yastıklı gizli topuklarımızı en iyi malzemelerden seçerek ayak ortopedisine uygun olarak üretmekteyiz.

Yorum ( 1 )

Mark

Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Aramanızı girin ve enter tuşuna basın