Erkek Ayakkabı Modelleri Nelerdir, Nasıl Ayrım Yapılır ?

Erkek Ayakkabı Modelleri Nelerdir, Nasıl Ayrım Yapılır ?

Ayakkabılar kullanılan ana malzemelere, tasarımındaki detaylara ve kullanım alanına göre farklı isimler altında sınıflandırılabilir. Bunlar;

Oxford Model: Erkek ayakkabıları içerisinde en klasik model diyebiliriz. Düz ve desensiz olan erkek Oxford modelleri ayakkabının üst kısmına gizlenmiş kapalı bağcık sistemine sahiptir. Oxford ayakkabılar, mokasen ayakkabıya benzer alçak topuklu ayakkabılara benzer kısa topukları vardır ve kullanımı esnasında daha rahat bir yürüyüş sağlar. Ayak bileklerini açıkta bırakacak şekilde üretilerek ayak bileğinin veya renkli çoraplarının sergilenmesine izin vererek kullanıcının tarzını ortaya çıkarmasını sağlar.Oxford Model

Derby Model: Bu modeller ile Oxford birbirine çok benzemektedir. Tek farkı, Derby modelde bağcık bitimi açıktır.Derby Model

Monk Strap (Tokalı) Model: Özellikle son dönemlerde erkek kombinlerinde sıkça rastladığımız toka aksesuarlı Monk Strap modeli Oxford ve Derby modellerine göre daha spor bir model olup genellikle bir veya iki bant, toka yardımıyla tutturularak ayakkabıya farklı bir görünüş sağlamaktadır.  

Cap Toe Model: Ayakkabının ayak büküm kısmında bir şerit dikiş olan bu model ise Cap Tou model olarak adlandırılır. 

Brogue/Wingtip Model: Ayakkabının burun kısmında deliklerle desenler oluşturulmuş ise bu ayakkabı Brogue/Wingtip modeldir. Desenin şekline ve yoğunluğuna göre tam, yarım, çeyrek brogue olarak da ayrılmaktadır.

Loafer/Makosen Model: Bağcıksız, kolay giyilip çıkarılabilir olmasından kaynaklı erkekler tarafından sıkça tercih edilen Loafer/Makosen model; toka, püskül, kemer gibi aksesuarlarla tasarlanmış farklı çeşitlerine rastlayabileceğimiz bir model. Takım elbiselerle kullanılabilecek modelleri olduğu gibi şortla da kullanılabilen modelleri vardır. Çok bilinen ve çok tercih edilen bazı loafer modelleri aşağıdaki gibidir:

-Penny loafer: En geleneksel üretimdir. Penny loaferın üst yüzünde kuşak detayı belirgindir. Sade tarzı ve kolay uyum sağlaması nedeniyle tercih edilen bir ayakkabı seçeneğidir.

-Hazel, Bit ya da Horsebit loafer: Bu loafer stilinin üst yüzünde yatay olarak uzanan metal parçalar mevcuttur. 

-Tassel loafer: Bu loafer stilinde ayakkabının üst yüzünde püskül bulunmaktadır. Püskül, ayakkabının bağcık sisteminin ucuna da eklenebilir.

-Kilt ya da Kiltie loafer: Kilt kavramı İskoç erkeklerin giydiği etekleri tanımlamaktadır. Kilt loaferların üst yüzünde etek görünümünü anımsatan geniş bir püskül detayı mevcuttur. Bu etek görünümünün üzerine ekstra bir püskül ve toka eklenebilmektedir.

Slip-On Model: Bağcıksız, genel olarak malzemesinde dog kumaş kullanılan lastik tabanlı ayakkabı modelidir. Kolay giyilip çıkarıldığı için tercih edilmektedir. Loafer tarzının keten veya kumaş ile birleşmiş hali de denebilir.

Sneaker Model: Spor, günlük ayakkabı olarak da bilinen, üst kısmı iki ya da üç katman kanvas malzemeden oluşan, lastik tabanlı ayakkabı modelidir.

Gizli Topuklu Erkek Spor Ayakkabılar

Outdoor Model: Doğasever ve doğa sporlarıyla ilgilenen kişilerin tercih ettiği outdoor modellerin en belirgin özelliği; ayakkabı malzemesinin su geçirmez ve hava alan bir yapıda olmasıdır. Tabanı sert, dayanıklı ve kalın plastik malzemelerden üretilmiştir. Outdoor ayakkabılarda üst model, ayağın ön koruyuculuğu için sert burun takviyesi, ayakkabının içine herhangi bir şeyin girmesini önlemek için bir tür sızdırmazlık sağlayan yaka ve dil, ayak bileği burkulması riskini en aza indirmek için gövde takviyeli topuk yapısını içerir. Taban üç katmandan oluşur: zeminle doğrudan temas eden dış taban; ayakla direkt temas eden ve eklenen destekleri üzerinde barındıran iç taban;  ikisinin arasına sıkıştırılan ve darbeleri emen orta taban. Orta taban, bazen ekstra sertlik için değişen uzunlukta bir gövde takviyesi ile doldurulur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Aramanızı girin ve enter tuşuna basın