Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?

Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?

Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?

Deri yapımı oldukça zahmetli ve sabır isteyen incelikli bir işçilik gerektirir. Çeşitli hayvanların derileri farklı farklı yöntemler ile temizlenip işlenerek kullanılabilir. Günlük yaşamda en çok karşımıza çıkan deri türleri; dana, keçi ve koyun gibi hayvanlardan elde edilmektedir. Hayvanlardan elde edilen deriler organik bir üründür. Bir an önce tuzlanarak korunması ve kısa sürede de tabaklanması gerekir. Yüzülen derinin tuzlanmasının amacı; tabaklama işlemine kadar geçen sürede deri üzerinde bakteri oluşumunu minimize etmektir. Derinin temizlenerek kullanılır hale getirilmesine sepicilik (tabaklık) bu işlemi yapana da sepici (tabak) denilmektedir. Tabaklama işlemi görecek olan deri, kurutulmuş ya da tuzlanmış olsa bile üst deriden ve pöstekisinden (yünü çıkarılmayan derilere verilen isimdir) ayrılmış olması gerekir. İç kısımda kalan küçük et parçalarından da tamamen temizlenmiş olması gerekmektedir. Bu tarz et parçalarının deri içerisinde unutulması, derinin çok çabuk bozulup, çürümesine neden olur. 

Hakiki derinin kendine has doğal ve hafif bir kokusu vardır.  Suni deriyse, kimyasal yapısı nedeni ile plastik koku taşır. Ateşe tuttuğunuzda suni deriye kıyasla hemen tutuşmaz. Gerçek deri yüzeyinde simetrik olmayan ufak gözeneklere sahiptir. Suni deride bu tarz gözenekler yer almaz ya da simetrik bir dizilimi vardır. 

Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?

Hakiki deri ayakkabılar halk arasında bilinenin aksine, nefes alan dokusu sayesinde yazın serin, kışın sıcak tutarak nem oluşmasını önlemektedir. Bu özelliği sayesinde ayakkabıda ve ayakta koku ve bakteri oluşmasını engeller. Gerektiğinde esneyebilen bir yapıya sahip olduğu için zamanla ayağın şeklini alarak ayakkabı formunda bozulma veya çabuk yırtılmaların önüne geçer.

Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?

Ayakkabıcılık sektöründe en çok kullanılan deri çeşitleri şu şekildedir;

Vidala: Sığır, dana ve at derilerinin krom tuzlarıyla tabaklanması yöntemi ile elde edilen deri türüdür. Finisaj işleminden geçen, çeşitli renklerde ve yumuşak dokuda olan deridir. Özellikle kışlık deri ayakkabı modellerinin, askeri botların üretiminde vidala deri türü kullanılır. 

Rugan: Dana, sığır, keçi, oğlak, deve, at ve koyun gibi hayvanların ham derilerinden elde edilmektedir. Tabaklama işlemi gördükten sonra finisaj yapılmış çok parlak görünüşe sahip olan yumuşak deridir.Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?

Nubuk: Derinin en kaliteli cildinin zımparalanması sonrası elde edilen deridir. İki nedenle süetten farklıdır. Nubuk daha pürüzsüz bir süet dokusuna sahiptir ve daha toktur. Yüzeyi, hissiyat olarak kadifeye çok daha yakındır. Suya karşı nispeten dayanıklı olup sağlam yapısını ve kalın katmanlarını koruyabilmektedir. Genellikle nubuk deri ile süet deri dış yüzeylerinin yakın bir görünüme  sahip olması amacıyla karıştırılmaktadır.  Ancak kalite açısından nubuk deri süetten daha kaliteli ve sağlamdır. Aynı zamanda nubuk deri süet deriden daha pahalıdır.Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?Süet: Ham derinin krom tuzlarıyla tabaklanması sonrası elde edilen deridir. Finisaj işlemi gören bu deri çeşidi, yumuşak ve kadife dokuludur. Süet deri nubuk derinin aksine derinin en sağlam olduğu üst yüzeyi olan cilt kısmından imal edilmez, onun yerine derinin daha az sağlam ve uygun fiyatlı olan daha alt katmanları kullanılmaktadır. Süetin dezavantajlarından birisi de derinin suya dayanıklı üst katmanları yerine alt katmanları kullanıldığı için suya karşı ve kirlenmelere karşı daha korumasızdır. Bu yüzden süet deriden ayakkabı imalatı yapılması durumunda üreticiler suya karşı kalkan oluşturacak spreyler ile süet deriyi suya ve kirlenmelere karşı korumaya çalışırlar.Hakiki Deri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ?

Napa: Ayakkabı yapımında özellikle tercih edilen bu deri, daha diri ve tok işlenmektedir. Belirgin gözenekleri yoktur. Diğer deri çeşitlerine oranla suya daha dayanıklıdır. Günümüzde üreticiler de tüketiciler de ürünleri napa deri olarak ifade ettikleri zaman aslında onun yüksek kalitesi ve yumuşaklığına atıf yaparlar. Yüksek kaliteli ve pahalı bir deri türüdür çünkü derinin en kaliteli ve pahalı kısımlarından imal edilmektedir.Oxford Model

Yeni Boy olarak hazırladığımız ayakkabılarımıza en iyi kalite deri malzemeleri kullanarak sizler için sağlıklı ve şık ürünler sunmak adına çalışıyoruz. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Aramanızı girin ve enter tuşuna basın